Czujki magnetyczne

Systemy alarmowe » Czujki magnetyczne

Czujki magnetyczne stanowią element wewnętrznej ochrony obwodowej obiektu. Składają się zwykle z dwóch elementów: pierwszy zawiera magnes, a drugi kontakt. Od tego właśnie elementu pochodzi druga nazwa tych czujek – kontaktrony. Kontaktron to szklana rurka z zatopionymi dwoma stykami. Jeśli kontaktron znajduje się w polu magnetycznym – styki są zwarte (lub rozwarte, w zależności od rodzaju styków). Usunięcie pola magnetycznego powoduje zmianę położenia styków kontaktronu na przeciwne.

Czujki magnetyczne służą do ochrony okien i drzwi, kontrolując ich otwarcie. Zwykle jeden element – magnes – jest montowany na skrzydle drzwiowym lub okiennym. Kontakt natomiast zostaje zamontowany na ościeżnicy. Specjalna konstrukcja tych czujek daje możliwość umieszczania ich wewnątrz drzwi, okien (tzw.: kontaktrony czołowe) bądź na ich powierzchniach bocznych (tzw.: kontaktrony boczne). Można również montować odpowiednie kontaktrony na drzwiach metalowych (bez obawy o stopniowe rozmagnesowanie i utratę stabilności pracy) oraz chronić wjazdy do chronionych obiektów (np. kontaktrony garażowe). Istnieją również specjalne kontaktrony do bram zewnętrznych, które są odporne na czynniki atmosferyczne, a także kontaktrony do kontroli podniesienia rolet (np. antywłamaniowych).

Dobór miejsca mocowania tych elementów musi być taki, aby przy zamkniętym oknie, bramie lub drzwiach, magnes był jak najbliżej kontaktu (maksymalna odległość jest zawsze podana w dokumentacji w określaniu szczeliny działania). Zarazem usytuowanie elementów czujki musi gwarantować, że nawet niewielkie uchylenie skrzydła drzwi czy okna spowoduje odsunięcie magnesu od kontaktu na odległość przekraczającą maksymalną wartość szczeliny działania. Po oddaleniu od siebie magnesu i kontaktronu następuje rozwarcie (bądź zwarcie) obwodu elektrycznego – linii dozorowej, co stanowi kryterium alarmu. Pewnym problemem jest montowanie czujek magnetycznych na oknach uchylno – rozwiernych. nawet niewielkie ich uchylenie powinno powodować alarm, ale z drugiej strony wskazane byłoby zapewnienie możliwości wietrzenia pomieszczenia przy załączonym alarmie (zazwyczaj wystarczy zamontować czujkę na dole ramy okiennej).

Czujka magnetyczna to bardzo proste i zarazem skuteczne rozwiązanie przeciwwłamaniowe, mające szerokie zastosowanie. Zwłaszcza, że są kompletnie odporne na pozostawione w domu zwierzęta.

Jeżeli nadal nie wiesz jakie rozwiązanie dobrać do posiadanych warunków – skontaktuj się z naszymi konsultantami.

Sortuj wg: